navrat-praca

Uľahčite si návrat do práce po viacmesačnej karanténe

Mnohí sme si doteraz nevedeli predstaviť, aké to je pracovať z domu a zo dňa na deň sa stalo z nášho príbytku zároveň i naše pracovisko. Prvotnú radosť však v mnohých prípadoch vystriedala chaotickosť a nesystematická organizácia práce z domu a z home-office sa stala pre nejedného z nás nočná mora. Mnohí sa preto tešíme na opätovný návrat do „ostrej prevádzky“ klasických kancelárií.
I napriek tomu, že karanténa nebola dovolenkou, predsa bol náš pracovný režim o čosi uvoľnenejší. Po niekoľkých mesiacoch strávených v pohodlí domova sa tak náročnosť návratu na pracovisko znásobí. Nenechajte sa však znechutiť a na všetko sa vopred pripravte.

Príprava na presun z online na live

Nezávisle od toho, či už poznáte dátum návratu do kancelárie, začnite sa zo systému domáceho pracoviska postupne prelaďovať na reálny, kancelársky. Ak ste doteraz nepatrili do kategórie ľudí s prísnym režimom, začnite si ho postupne zavádzať.
Zorganizujte si deň tak, akoby to bol bežný pracovný deň so všetkými rituálmi, ktoré k nemu patria. Predĺžený ranný spánok si ponechajte na víkend a vstaňte včas. Zabudnite na domáce oblečenie a upravte sa, akoby ste išli medzi ľudí. Dodržiavajte aj dobu vyhradenú na obedňajšiu pauzu a počítač vypínajte v čase, kedy sa aj v práci zberáte na odchod. Ak sa vám podarí v predstihu čo najviac priblížiť každodennej realite, nebudú pre vás prvé dni v kancelárii zmätkom a frustráciou.

Pomôžte si pohybom i stravou

Istotne si vybavíte množstvo obrázkov kolujúcich na sociálnych sieťach na začiatku karantény. Vtipne ilustrovali váhu či šírku ľudí pred vypuknutím pandémie a po jej skončení. Ak ste sa v nich našli, spojte príjemné s užitočným a využite posledné voľné dni v domácej kancelárii aj na cvičenie. Pohyb sa okrem výzoru postará aj o vyplavenie endorfínov, ktoré vám pomôžu zvládnuť prekážky.
Popri pohybe však myslite aj na vyváženosť stravy. Nielen kvôli vašej figúre, ale najmä pre jej zdravotné účinky. Obmedzte cukor a tuky a doprajte si stravu bohatú na vlákninu a vitamíny. Vyťažte z toho, že v tomto ročnom období je dostupné množstvo čerstvej zeleniny a ovocia a nekompenzujte prípadnú únavu zvýšenou dávkou kofeínu či prázdnych kalórií.

V prvých dňoch znížte nároky

Tak, ako ste si postupne zvykali na nepretržitý home-office, i návrat do „normálu“ bude pomalý. Po dlhšom výpadku z pracovného tempa sa vám môže zdať pobyt v kancelárii hektický a psychicky náročný.
Komunikácia s kolegami zaberie istý čas, preto pri plánovaní svojej práce počítajte aj s istou časovou rezervou. Radšej si vytýčte menej splniteľných cieľov a postupne ich navyšujte, akoby ste mali byť frustrovaní z množstva nedokončených úloh. Spojte sa s kolegami a dohodnite si prípravu podkladov či dokončenie zadaní do vášho spoločného stretnutia.
Počítajte aj s tým, že v prvých dňoch či týždňoch budete pociťovať zvýšenú únavu či napätie. Nezabúdajte preto ani na seba a svoj rodinný život si zorganizujte tak, aby každý člen rodiny prevzal istú časť povinností. Vy si tak budete môcť nájsť chvíľku na oddych a  odbúrate nekončiaci nával mimopracovných úloh.

Vyťažte zo situácie čo najviac

Zamyslite sa aj nad tým, ako vás nútená karanténa pracovne obohatila. Ak ste sa v dôsledku nemožnosti konzultácie tvárou v tvár presunuli na systém zdieľaných súborov či porád so vzdialeným prístupom, navrhnite kolegom i nadriadeným možnosť zachovať tieto praktické návyky aj v  bežnom pracovnom živote. Zo zoznamu povinností vyraďte neproduktívne činnosti a nebráňte sa využívaniu moderných technológií na komunikáciu či sledovanie stavu plnenia úloh. Doprajte čas aj svojmu rozvoju a nechajte si od koučov i lektorov poradiť, ako účelne zorganizovať svoj čas či stres pomocou techniky mindfulness. Ak v práci riadite tím, či prezentujete výsledky svojej práce nadriadeným, inšpirujte sa kurzom tímovej spolupráce a prezentačnými zručnosťami. Čas, ktorý takto pre seba investujete, sa zúročí vo vašich pracovných výsledkoch i v spokojnejšom osobnom živote.

Čo je však zo všetkého najdôležitejšie, nezabúdajte sa tešiť z maličkostí. Dôvodom na radosť vám môže byť zdravie, ktoré ste si počas pandémie udržali, ale aj pocit, že ste to celé bravúrne zvládli. Tešte sa na svojich kolegov i na ďalšie benefity, ktorých dôležitosť ste si pred karanténou neuvedomovali. Dobrá nálada a pozitívny prístup ku každodenným povinnostiam vám pomôžu prekonať úskalia a vám sa podarí do obnoveného pracovného tempa vykročiť šťastnou nohou.

Comments:0

Pridaj komentár