clanok-teambuilding

Ako žiť a  nezničiť sa pritom

V pracovnej zaneprázdnenosti či v honbe za termínmi často zabúdame na svoj osobný život a rodinu. V šialenom prúde informačného a komunikačného veku nie vždy venujeme dostatočný priestor občasnej potrebe zastať a premyslieť si, čo sú skutočné hodnoty, pre ktoré sa oplatí tvoriť, pracovať či podnikať. Ak nám život nemá len tak pretiecť pomedzi prsty, mali by sme si uvedomiť, že všetko v živote nestihneme a ani nezvládneme. Ako teda žiť a pritom sa nezničiť?

Majte aktívny prístup k životu

To, ako momentálne vyzerá váš život, je výsledkom vašich doterajších rozhodnutí a vášho konania. Každý nový deň vám však dáva možnosť ZMENY. Selektujte preto informácie, živte v sebe pozitívne myšlienky, viac sa usmievajte a berte veci s rezervou. Prekážky tak začnete vnímať ako výzvy a budete sa cítiť zdravšie, šťastnejšie a silnejšie. A pamätajte, že nie každý deň musí byť skvelý. V každom dni však môžete nájsť niečo pozitívne. Tešte sa preto z maličkostí, užívajte si prítomnú chvíľu a precíťte ju.

Rozhodnutia robte s ohľadom na váš cieľ

Jednou z charakteristík úspešných ľudí je vytrvalosť a schopnosť vzdať sa krátkodobého pôžitku v prospech dlhodobého úspechu. Ak ste sa rozhodli, že schudnete prebytočné kilá, no na oslave vás presviedčajú, že jeden deň vás nezabije a vy tak podľahnete ponúkaným dobrotám, verte, že už v momente ich konzumácie vás to bude mrzieť. Aj zdanlivo bezvýznamné rozhodnutia môžu priamo ovplyvniť výsledky. Vždy, keď máte na výber, zamyslite sa, či je konkrétne krátkodobé rozhodnutie prínosom a zabezpečí vám lepší život z hľadiska dosahovania dlhodobých cieľov.

Nenechajte sa demotivovať

Či už je výsledok pozitívny alebo negatívny, význam mu dávate vy sami. Ten istý výsledok vás môže zraziť na kolená, ale môže vás aj naštartovať a otvoriť vám nové obzory. Je len na vás, či nečakanú prekážku alebo nepríjemnú životnú udalosť prijmete so zalomenými rukami a okrem bedákania sa na nič iné nezmôžete, alebo situáciu prijmete, poučíte sa a vyjdete z nej ako víťaz. Svoju rolu pritom zohráva aj čas, vďaka ktorému si s odstupom možno uvedomíte, že prežitá „katastrofálna“ udalosť bola v skutočnosti tým najlepším, čo sa vám mohlo stať.

Odpojte sa a nesnažte sa byť vždy k dispozícii

Plánujte si emaily aj telefonáty. Vypínajte si zvuk na telefóne a ak zrovna nečakáte urgentný hovor, vybavte telefonáty a prijaté správy v postupných dávkach. Dôležité je tiež dostať niektoré veci z hlavy. Čím viac povinností a termínov v nej totiž držíte, tým menej efektívne dokážete fungovať a vystavujete sa zbytočnému stresu. Potrebné informácie či stretnutia si zapíšte, aby ste mali vždy čistú myseľ.

Aké informácie prijímate, s akými ľuďmi sa stretávate, v akom prostredí sa pohybujete, čo počúvate, čítate či pozeráte – to všetko ovplyvňuje vaše myšlienky. Tie následne vplývajú na vaše emócie a pocity, ktoré zas ovplyvňujú prijaté rozhodnutia i správanie. Nebojte sa preto zo života vytesniť negatívne veci či ľudí a majte odvahu pragmaticky uprednostniť svoje priority. V rámci obmedzenej databanky času sa vám tak podarí nájsť rovnováhu medzi slasťami i starosťami, následkom čoho sa zníži vaša úroveň stresu a zvýši sa vaša osobná spokojnosť.

Comments:0

Pridaj komentár