Zastavte sa a vezmite si dovolenku!

Vypnutý počítač, žiadne porady či stretnutia, len dni plné oddychu či obľúbených aktivít. Koľko takýchto dní je však potrebných na skutočný oddych a akým aktivitám by ste sa počas voľna mali venovať?

Všetci sú nahraditeľní

Istotne ste sa už stretli s kolegom, ktorý vás presviedčal, ako si nedokáže vziať dovolenku, lebo je v práci nenahraditeľný. Žiaľ, takíto ľudia sú skôr adeptmi na vyhorenie než produktívnou pracovnou silou. Nemajte preto nepríjemný pocit z toho, že sa vám ku koncu roka dovolenka nenakopila a dokázali ste ju priebežne vyčerpať. Práve oddych má slúžiť na regeneráciu od stresu a náporu povinností a súčasne má predísť nechcenému vyhoreniu. Neslúži len na zlepšenie pracovného výkonu či kreativity, ale stáva sa dôležitým predpokladom ich dlhodobého udržania.
Aj zamestnávatelia by mali pochopiť, že je pre nich výhodnejšie podporovať zamestnancov v pravidelnom čerpaní dovolenky. Inak povedané, mali by im na to vytvoriť podmienky, napríklad zastupiteľnosťou či flexibilitou práce, ktorá podporuje work-life balance zamestnanca.

Keď menej je niekedy viac

Hoci sme boli dlho presviedčaní, že ideálna dovolenka trvá aspoň dva či tri týždne, prax posledných rokov ukazuje čosi iné. Pozitívne dôsledky oddychu pre naše psychické a fyzické zdravie narastajú iba do ôsmeho dňa dovolenky. Preto čerpanie týždňovej dovolenky raz za tri mesiace prinesie väčší efekt než jeden trojtýždňový oddych v roku.
To isté platí aj o dovolenkovej destinácii. Ani tu neplatí priama úmera, že čím drahšia či exotickejšia dovolenka, tým spokojnejší a oddýchnutejší zamestnanec sa vráti do práce. Neraz práve dlhý presun za relaxom či preplnené turistické centrá znásobia stres, ktorého ste sa prišli zbaviť. Naproti tomu jednoduchý kemp či chata, čas strávený s rodinou a priateľmi môžu vyplaviť nečakané množstvo endorfínov a postarať sa o príjemné spomienky, ktoré naštartujú vašu radosť z jednoduchých krás života.

Nebojte sa nudy a pestujte si vzťahy

Desí vás pasivita počas dovolenky? Nie ste sami! Podľa štatistík až 78 % z nás očakáva od svojej dovolenky akčnosť a zbieranie nových zážitkov. Zabúdame však na to, že náš organizmus nie je perpetum mobile, ktorému stačí 7 hodín spánku, aby fungoval každý deň naplno.
Nebojte sa preto vykonávať jednoduché činnosti, pri ktorých prídete na iné myšlienky. Počúvanie hudby pri šálke kávy, čítanie kníh alebo prechádzky s blízkou osobou sú ideálnou formou oddychu, ktorú si počas roka nevieme vždy dopriať. Rovnako možno voľné dni využiť na prehodnotenie jedálnička, pohyb i dostatok spánku.
Nemenej dôležité je však pestovanie dobrých partnerských či medziľudských vzťahov. Nájdite si čas na svoju rodinu, stretnite sa s priateľmi a uvedomte si, aké dôležité sú zdanlivé maličkosti, ktoré nás napĺňajú i počas všedných dní.

Načerpajte teda nové sily, utužte svoje vzťahy a nájdite si priestor na aktivity, na ktoré vám počas roka nezvýšil čas. Náročné životné tempo kladie zvýšené nároky na regeneráciu organizmu, ktorá nás môže opäť naštartovať. Preto počas dovolenky zabudnite na laptop či kontrolu emailov a dovoľte vašej rodine, aby si vás naplno užila.

Comments:0

Pridaj komentár