Nepozvaný koronavírus nás môže naučiť žiť
Nikto ho nepozýval, no aj tak prišiel. Neviditeľný strašiak, ktorého hrozba zmenila všetko, čo doteraz fungovalo v zabehaných koľajach a na čom sme si roky zakladali, prehodnotil dôležitosť vecí i naše priority. S ním však prišiel aj strach, stres a negatívne myšlienky, týkajúce sa našej ďalšej existencie. Situácia je náročná a nikto z nás nevie, kedy sa dočkáme pokojného návratu do všedného života, z ktorého sme toľkokrát utekali k lepším zajtrajškom.
Každý z nás reaguje na stresové situácie inak. To, ako budete situáciu vnímať, je ovplyvnené nielen vaším nastavením a osobnosťou, ale aj zázemím a prostredím, v ktorom žijete. Čo môžete urobiť, aby ste dokázali odolávať náporu negatívnych myšlienok a úzkosti?
- Vypnite rádio, televízor, internet. Je dôležité byť v obraze a sledovať aktuálny vývoj, no neustále prepínanie on-line či off-line kanálov v záujme získavania nových informácií a neraz i senzácií vám na pohode a duševnej rovnováhe nepridá. Doprajte si preto prestávky pri sledovaní, čítaní alebo počúvaní správ, vrátane sociálnych médií.
- Nikto vám nezakazuje vnímať negatívne správy, ktoré vás nútia mať sa na pozore a dodržiavať bezpečnostné nariadenia a odporúčania. Vyvarujte sa však katastrofických scenárov. Kaša sa nikdy neje taká horúca, ako sa navarí. Ak ste sa v dôsledku aktuálnej situácie ocitli v pracovných problémoch či finančných ťažkostiach, nebudete jediní, kto sa bude musieť s novou skutočnosťou popasovať. Preto neprepadajte panickej úzkosti, ktorá oslabí vašu imunitu. Na všetko sa nájde riešenie.
- Namiesto toho, aby ste sa zaťažovali myšlienkami beznádeje, postavte sa k situácii racionálne. Vaše plánované aktivity, ako svadba, promócie či ďaleká cesta do cudziny, sa za súčasných okolností môžu radikálne zmeniť. Pokúste sa však neľutovať. Možno práve z tejto situácie vzídu nové príležitosti a na čas odložená udalosť si na vás aj tak počká.
- Doprajte si trochu pozornosti. Využite tento obmedzený režim vo svoj prospech: prehodnoťte kvalitu svojho jedálnička a doprajte si cvičenie, na ktoré vám v bežnom zhone nezvýši priestor ani energia. Jar je ideálnym časom na detox, preto zdravé, vyvážené jedlo v kombinácii s pohybom a dostatkom spánku prispejú k regenerácii vášho tela i ducha. Vy sa tak po skončení preventívnych opatrení vrhnete do všedného života s novým nábojom a elánom.
- Vrhnite sa na domáce práce. V domácnosti sa vždy nájde práca, ktorú pred sebou tlačíte už nejaký ten čas. Pretrieďte si svoj šatník, zreorganizujte svoj kumbál či kuchynskú linku, venujte zvýšenú pozornosť domácim rastlinám. Možno sa nečakane objavia dávno zabudnuté veci či rodinné poklady. Usporiadajte si fotografie v albume, venujte sa koníčkom, objavujte nové záľuby a tvorivé aktivity. Podarí sa vám vyradiť nepotrebné zbytočnosti a z odevov, ktoré by ste predtým najradšej vyhodili, možno ušijete rúška sebe i svojim blízkym.
- Urobte si čas na odpočinok a meditujte. Tiché večery s inšpiratívnou knihou pri pohári vína a svetle sviečok, ale aj rozhovory s partnerom, na ktoré vám vo víre povinností nezostáva čas, sa možno časom stanú príjemnou spomienkou na toto psychicky náročné obdobie.
- Zostaňte v spojení s rodinou, priateľmi a kolegami a podeľte sa o svoje pocity. Vyrozprávaním sa zmiernite úroveň stresu a zistíte, že aj v kritických chvíľach vám pomôže zmysel pre humor.
Všetko zlé je na niečo dobré. Možno práve obdobie tejto krízy je príležitosťou na zamyslenie, kam by sa váš život mohol po jej skončení uberať. Začať viac žiť, nielen prežívať. Viac šetriť, nielen bezhlavo míňať. A najmä, tešiť sa zo zdravia, ktorého strata je nevyčísliteľná. Aby ste súčasnú situáciu zvládli v čo najväčšom duševnom zdraví a pohode, predstavte si uzatvárateľnú nádobu, do ktorej vložíte všetko, čo vás znepokojuje. Zatvorte ju a nechajte v nej všetku ťažobu. Zamerajte sa na pozitívne spomienky i udalosti, ktoré vás po skončení tohto bezprecedentného stavu ešte čakajú. Tešte sa z maličkostí a nezabúdajte, že každý „zázrak“ má obmedzenú trvanlivosť.
Comments:0